LKS Masovia Kraszewice - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Statystyki drużyny

O klubie

Formalna działalność „Masovii” została zapoczątkowana 5. grudnia 1929 r., kiedy to panowie Bronisław Saganowski, Stanisław Kłysz i Walenty Cuper udali się do Sądu Grodzkiego w Wieruszowie, aby dokonać prawnej rejestracji Klubu Sportowego „Masovia” w Kraszewicach. Początkowo drużyna nie posiadała stałego boiska, rozgrywki odbywały się w różnych dostępnych miejscach (na łąkach, placach).

 W okresie II wojny światowej nie zapomniano na ziemi kraszewickiej o tradycjach sportowych. Uprawiano sport na łąkach, podwórkach, polanach leśnych. Jeden z meczy, w okolicach Dębicza, wykryła żandarmeria niemiecka dotkliwie bijąc jego uczestników.

Zaraz po wojnie zaczęto znowu grać w piłkę nożną. Mecze odbywały się na zasadzie wzajemnych porozumień towarzyskich. W latach 50-tych powstały lepsze warunki dla rozwoju sportu wiejskiego. Powstał kalendarzyk rozgrywek  i rozgrywki te były organizowane przez związki sportowe. W latach 60-tych dokonano modernizacji stadionu sportowego w Kraszewicach: wybudowano obecną szatnię, doprowadzono wodę do obiektu, dokonano również innych zmian. W tamtym okresie na szczególną uwagę zasługuje osoba Zygmunta Piskorskiego, który w latach 60-tych i na początku lat 70-tych był jednocześnie prezesem, sekretarzem, skarbnikiem i gospodarzem obiektu. Dzięki jego zaangażowaniu oraz poświęceniu nie doszło do upadku sportu w Kraszewicach  i udało się przetrwać najgorszy okres istnienia LZS-u.

Pod koniec lat 70- tych LZS „Masovia” to przede wszystkim piłka nożna, ale nie tylko. Członkiniami czynnie uprawiającymi sport były też kobiety, które uprawiały piłkę siatkową i lekką atletykę. Zawodniczki startowały głównie w mistrzostwach powiatu, zajmując medalowe i punktowe miejsca.

Do czołowych lekkoatletek wywodzących się z Kraszewic należy zliczyć: Jadwigę Saganowską – Magdziarz, byłą wicemistrzynię Polski w rzucie oszczepem, Krystynę Saganowską – czołową kulomiotkę i dyskobolkę powiatu ostrzeszowskiego i województwa poznańskiego.

W dniu 23. września 1984 roku odbyła się uroczystość z okazji 55- lecia zorganizowanego sportu w Kraszewicach. Obchody jubileuszu zostały  zorganizowane w formie festynu sportowo-rekreacyjnego w następujących konkurencjach: strzelanie z wiatrówki, rzut lotką do tarczy, pchnięcie kulą, skok w dal, bieg australijski, turniej piłki siatkowej oraz mecz o mistrzostwo kl. „C”.

W tamtym okresie drużyna piłkarska występowała w klasie „C” i walczyła o awans do klasy „B”. Duże sukcesy odnosiła drużyna piłki siatkowej w rozgrywkach klasy „W”, gdzie po turniejach w Grabowie i Doruchowie awansowała do finału. W finale siatkarze wygrali wszystkie mecze nie tracąc seta i zdobyli Puchar Przechodni. 

W latach 1987-89 wybudowano i ogrodzono asfaltowy kort tenisowy na stadionie sportowym w Kraszewicach. W sezonie rozgrywkowym 1989/90 drużyna odniosła długo oczekiwany sukces – awans do klasy „A”. W 1993 roku po raz pierwszy w historii klubu zatrudniono trenera – Mariana Śmieińskiego.

Kolejną uroczystością jubileuszową było 65- lecie LZS „Masovia”  Kraszewice, które obchodzono w dniu 26. czerwca 1994 r. Uroczystość została poprzedzona przeprowadzeniem prac remontowo – porządkowych na stadionie sportowym. Podobnie jak dziesięć lat wcześniej uroczystościom jubileuszowym towarzyszyły rozgrywki sportowe. W przerwach pomiędzy poszczególnymi konkurencjami przygrywała orkiestra dęta OSP Kraszewice. Na zakończenie imprezy odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy „Masovią” Kraszewice, grającą w klasie „A” a III – ligową drużyną „Ostrovii” Ostrów Wlkp., zakończony zwycięstwem gospodarzy.

Przez kolejne pięć lat działalności drużyna piłkarska występowała w klasie „A” i zaczęła osiągać coraz lepsze wyniki. Przyczyniło się do tego zatrudnienie od 1995 roku na stanowisku trenera Andrzeja Zwiernika, który równocześnie grał na pozycji bramkarza. Treningi przeprowadzano dwa razy w tygodniu.

 Od 1996 roku drużyna piłkarska corocznie uczestniczy w turnieju halowym piłki nożnej w Ostrzeszowie, gdzie cztery razy udało jej się zająć drugie miejsce.

Rok 1997 był początkiem piłkarskich kontraktów międzynarodowych z belgijską drużyną Soumagne z okręgu Liege. Towarzyskie mecze piłkarskie rozgrywano corocznie na boisku „Masovii” Kraszewice. W roku 1998 po raz pierwszy w historii klubu drużyna wyjechała z rewizytą na mecz do Belgii.

Drużyna „Masovii” w latach 1994-99 uczestniczyła w różnego rodzaju turniejach i meczach piłkarskich, takich jak: rozgrywki o „Puchar Polski”, mecze towarzyskie i sparingowe z AKS Ostrzeszów, LZS Doruchów, „Pelikan” Grabów, LZS Kuźnica Grabowska, LZS Czarnożyły, TS Gruszczyce, LZS Lututów i innymi.

W roku 1999 przyszedł czas na kolejny jubileusz. Uroczystości jubileuszowe 70 – lecia Towarzystwa Sportowego odbyły się w dniu 27. czerwca. Głównym punktem programu sportowego był towarzyski mecz piki nożnej pomiędzy „Masovią” a III – ligowym „Startem Intersolar” Łódź. Mecz dostarczył wielu wrażeń, padło dużo bramek, a zakończył się zwycięstwem gości 9:5. Jubileusz był okazją do wręczenia honorowych wyróżnień dla 30. działaczy LZS-u. Odznaczenia wręczał wiceprezes Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS Lucjusz Wasielewski oraz wiceprezes Kaliskiego OZPN, Henryk Torbus. Duży sukces odnieśli piłkarze w „Pucharze Polski” w sezonie 1999/2000, awansując do ćwierćfinału na szczeblu Okręgu.

Największy dotychczasowy sukces osiągnęli piłkarze „Masovii” w sezonie 1999/2000, awansując po raz pierwszy w historii klubu do klasy okręgowej. Był to wspaniały prezent na 70- lecie T.S. „Masovia” Kraszewice. Awansując do klasy okręgowej zawodnicy odnieśli 15 zwycięstw, cztery mecze zremisowali i pięć przegrali. Od Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Kaliszu drużyna otrzymała Puchar „Fair Play” za najbardziej dżentelmeńską grę piłkarzy w klasie „A” w sezonie 1999/2000. Po raz pierwszy w historii klubu do rozgrywek zgłoszona została drużyna młodzieżowa w klasie „trampkarzy młodszych”, która w rundzie jesiennej sezonu 2000/2001 osiągnęła dobre wyniki.

Piłkarze w rozgrywkach klasy okręgowej w sezonie 2002/2003 zajęli dopiero 15. miejsce i zostali zdegradowani do klasy „A”. Zdobyli zaledwie 14 punktów. Z funkcji trenera zrezygnował Andrzej Zwiernik, a nowym trenerem został zawodnik „Masovii”, Radosław Grzesik. 

W rozgrywkach w sezonie 2003/2004 w klasie „A” drużyna „Masovii” zajęła czwarte miejsce. W 26. meczach piłkarze zdobyli 55 punktów przy stosunku bramek 72-34. Na to złożyło się 16 zwycięstw, 7 remisów, 3 porażki.

Kolejna, już 75. rocznica istnienia „Masovii” była obchodzona w dniu 5. lipca 2004 r. Na uroczystość przybyli mieszkańcy gminy, kibice oraz zaproszeni goście: poseł Andrzej Grzyb, Starosta Lech Janicki, Wicestarosta Zofia Witkowska, a także goszcząca w Kraszewicach delegacja niemieckiej gminy Albersdorf, z burmistrzem Klausem Petersem na czele. Głównym wydarzeniem był mecz towarzyski, w którym „Masovia” zmierzyła się z drużyną złożoną z piłkarzy „Pelikana” Grabów i „Victorii” Ostrzeszów. Wynik meczu: 3:1 dla gości. Imprezie towarzyszyły także inne konkursy sportowe. W trakcie obchodów jubileuszu nie zabrakło również wyróżnień: ponad 20 osób otrzymało medale i odznaczenia. Jedno z najważniejszych – Złota Odznaka Honorowa Zrzeszenia LZS przypadła Klubowi LZS „Masovia”. Medalem Komisji Edukacji Narodowej odznaczono Jana Puchałę, długoletniego członka Zarządu, od lat związanego z klubem. Zaś medal „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” otrzymali: Józef Olszewski – od 23 lat pełniący funkcję prezesa, Jan Koprowski – długoletni działacz „Masovii”.

W roku 2005 w związku z wyborem nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej władze dokonały rejestracji klubu w Starostwie Powiatowym, dzięki czemu Klub uzyskał osobowość prawną z pełną nazwą Ludowy Klub Sportowy „Masovia” Kraszewice. Uzyskanie osobowości prawnej było ważnym wydarzeniem, ponieważ umożliwia klubowi pozyskiwanie środków finansowych z różnych źródeł.

W rozgrywkach piłkarskich w sezonie 2004/2005 w klasie „A” piłkarze zajęli 7. miejsce. W 26. meczach zdobyli 36 punktów, na co złożyło się 10 zwycięstw, 6 remisów, 10 porażek. Trenerem w tym czasie był Andrzej Zwiernik. Piłkarze „Masovii” zdobyli puchar „Fair Play” w klasie „A”.

W roku 2006 na miejscowym stadionie zamontowana została aparatura nagłaśniająca oraz lampy oświetleniowe, co pozwala przeprowadzać treningi piłkarskie wieczorową porą. Z Urzędu Marszałkowskiego z Poznania udało się pozyskać kwotę 8.000 zł na wykonanie boiska treningowego. Pozyskano także środki (w kwocie 5.000 zł) na wykonanie betonowego opłotowania obiektu. Zakupiona została również kosiarka samojezdna (traktorek) przy wsparciu finansowym Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Kraszewice im. Marianny Miletich.

Piłkarze w sezonie 2005/2006 w klasie „A” zajęli 9. miejsce; zdobyli 36 punktów przy stosunku bramek 55-63, na co złożyło się 11 zwycięstw, 3 remisy, 12 porażek. Trenerem drużyny seniorów został ponownie Radosław Grzesik.

W klasie młodzieżowej „trampkarz młodszy” piłkarze zajęli 5. miejsce,  zdobywając w 14 meczach 21 punktów przy stosunku bramek 50-33. Po raz pierwszy w historii Klubu zawodnik młodzieżowy Adrian Prędki został powołany do kadry województwa wielkopolskiego.

W roku 2007 z funkcji Prezesa Klubu „Masovia” zrezygnował Józef Olszewski, po 26. latach pełnienia tej funkcji. Za zasługi w rozwoju klubu Walne Zebranie Członków Klubu podjęło jednogłośnie uchwałę o przyznanie Józefowi Olszewskiemu tytułu „Honorowego Prezesa” Klubu. Nowym prezesem został Mariusz Warszawski. Piłkarze w sezonie 2006/2007 w klasie „A” zajęli 3. miejsce; zdobyli 54 punkty przy stosunku bramek 73-33.

W klasie „trampkarz młodszy” w sezonie 2006/2007 piłkarze w 18. meczach zdobyli 43 punkty, przy stosunku bramek 84-20. Trenerem drużyny jest Roman Łochowski.

         W roku 2007 zorganizowany przez miejscowy klub już po raz piąty Halowy Turniej Piłki Nożnej Ludowych Zespołów Sportowych Powiatu Ostrzeszowskiego przyniósł zwycięstwo LKS „Masovii” Kraszewice.

         W sezonie 2007/2008 piłkarze po raz drugi awansowali do klasy okręgowej, zdobywając 49 punktów przy stosunku bramek 53-30. Najwięcej bramek zdobyli: Mariusz Wabnik (18) i Dawid Kolenda (6).

         W roku 2008 na Walnym Zebraniu LKS „Masovia” dokonano zmiany w składzie zarządu i wybrano nowego Prezesa Klubu, Stanisława Bąkowskiego. W tym samym roku „Masovia” Kraszewice zajęła pierwsze miejsce w VI Powiatowych Mistrzostwach w Halowej Piłce Nożnej Ludowych Zespołów Sportowych zorganizowanych tradycyjnie już w hali sportowej w Kraszewicach.


 

 

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Ostatnie spotkanie

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

Wyniki

Mecze sparingowe

Tabela ligowa

B-klasa » Kalisz III

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 1

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 9, wczoraj: 32
ogółem: 842 326

statystyki szczegółowe